Brdr. Rønje Holding A/S-koncernens aktiviteter omfatter investeringsvirksomhed i ventureselskaber og aktiver, som ligger uden for ejendomsaktiviteterne i Kongeegen A/S.
Innoventure A/S
Brdr. Rønje Holding A/S' ventureinvesteringer foretages gennem datterselskabet Innoventure A/S, som blev stiftet til dette formål i 2000. Selskabet deltager aktivt i de erhvervede selskaber med ledelsesmæssig kompetence og indflydelse.
Innoventure A/S har investeret i en portefølje af virksomheder inden for forskellige brancher, herunder medico, materialeteknologi, merchandising m.m.
Innoventure A/S’ investeringer er foretaget i videnbaserede og produktinnovative virksomheder, og de gennemførte investeringer beror på en tiltro til ledelse, forretningskonceptet og strategien i de enkelte selskaber. Selskabets investeringshorisont er typisk 3-6 år inden for de enkelte virksomheder i et rationelt fungerende marked. Ved udgangen af 2010 har Innoventure A/S ejerandele i 11 virksomheder.
Selskabet besluttede i 2009 at afvikle og indstille de mest likviditetskrævende investeringer i porteføljevirksomhederne med det resultat, at der ved udgangen af 2010 kun er tre aktive selskaber i porteføljen, medens resten er ”sovende” virksomheder. Innoventure A/S foretager som udgangspunkt ikke nye investeringer og supporterer kun de eksisterende investeringer, i det omfang det skønnes rentabelt på kort sigt og i givet fald kun med meget begrænset likviditet.
Fra primo 2011 genererer Innoventure-selskaberne samlet set positiv likviditet.